R*A*D*Y*O***E*Y*L*U*L
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

R*A*D*Y*O***E*Y*L*U*L

AnasayfaradyoeylulGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İlkyardım Nedir?

YazarMesaj
RaDYoEyLuL
Admin
Admin
RaDYoEyLuL

İlkyardım Nedir? Empty
MesajKonu: İlkyardım Nedir?   İlkyardım Nedir? Icon_minitimeÇarş. Nis. 30, 2008 10:30 pm

İlkyardım Nedir?

Ilkyardim; bir hastalik veya kaza durumunda hastanin veya yaralinin saglik durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve yasam kalitesini üst seviyede tutmak için yapilan ilaçsiz girisimlerdir.

Bu müdahalenin ilaçsiz olmasi, bir saglik personeli tarafindan uygulanma geregini ortadan kaldirmaktadir.

Ilkyardim bu özelliklerinden dolayi, yakinda bir saglik personeli yoksa, ilkyardim egitimi görmüs, bilgili ve deneyimli bir kisi tarafindan yapilabilir.

Ilkyardimin Temel Ilkeleri

• Olayin geçtigi yeri inceleyin.

• Önce kendinizin, ardindan çevrenin ve hastanin can güvenligini saglayin.

• Derhal ambulans çagirin veya çagrilmasini saglayin.

• Kendinizi tanitarak bu konuda egitim aldiginizi çevrenize açiklayin ya da etrafta ilk yardim konusunda daha bilgili biri varsa müdahaleyi ona birakip, yardimci durumuna geçin.

• Sogukkanli ve çevrenizi sakinlestirici sekilde davranin.

• Saniyelerin önemli oldugu bu durumda hastayi, sogukkanli ve hizli bir sekilde degerlendirin.

• Gereken müdahaleyi yapin.

• Bilmediginiz bir konuda müdahale etmeyin, veya yanlis ve bilinçsiz bir müdahale edilmesini engelleyin.

• Hastayi sakinlestirici ve yumusak bir ses tonuyla konusun.

• Olay yerine ulasan saglik personeline dogru ve detayli bilgi verin.

İlkyardım Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Astroloji nedir?