R*A*D*Y*O***E*Y*L*U*L
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

R*A*D*Y*O***E*Y*L*U*L

AnasayfaradyoeylulGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü

2 posters
YazarMesaj
RaDYoEyLuL
Admin
Admin
RaDYoEyLuL

Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Empty
MesajKonu: Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü   Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 2:38 am

Ali Ercan, Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri adlı kitabında "Mustafa Songur" isminde bir kişiden dinlediği bu türkünün hikayesini aynen şöyle anlatmaktadır:

"Bir buçuk asır evvelden beri Niğde'nin Dikilitaş, Ferhenk, Kavlaktepe, Badamderesi ve Çamardı köyleri arasından Ulu yol diye bir yol geçer. O tarihlerde Erzurum'dan hareket eden kervancı bu yolu takiben Suriye'ye kadar gider,Suriye'den kalkan bir kervancı ,İstanbul'a kadar yine bu yoldan geçermiş. Kervancıların dinlenme yeri ise Adana,Pozantı'yı geçtikten sonra Ferhenk köyünde,şimdiki içmecenin bulunduğu muhitte öz dedemin yaptırmış olduğu handa konaklarlarmış, veyahutta aynı muhite bir saat mesafede bulunan eski ismi Enehil, şimdiki ismi Dikilitaş olan köyde konaklarlarmış. O zamanda Kanlı Bulduruç diye anılan semtte her iki yönden gelen kervancı kış mevsiminde birkaç ölü verirlermiş. Şiddetli bir kış mevsiminde zengin iki kervancı kardeş,Suriye'den hareket ederek Bulduruc'a gelir ve orada şiddetli bir tipiye tutulurlar. Kardeşlerden biri tipide boğulur ve ölür. Kardeşini kaybeden diğer kervancı ölen kardeşinin üzerine kapanır ve bu türküyü yakar."
*CaDaLoz_*
Admin
Admin
*CaDaLoz_*

Kadın

Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Empty
MesajKonu: Geri: Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü   Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 2:16 pm

Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-